Excel Vba ile Dashboard & Raporlama

Excel Vba ile Dashboard & Raporlama, iş hayatınızda ya da okul çalışmalarınızda kullanabileceğiniz Excel’in en iyi özelliklerinden biridir. Bu raporları oluşturmak için özel bir eklentiye ihtiyaç duymazsanız.

Grafikleri ve hücre biçimlendirmeleri kullanarak görsellik açısından, dilimleyicileri (slicers) kullanarak ise işlevsellik ve dinamiklik açısından oldukça kullanışlıdır.

Size gereken tek şey, elinizde rapora çevrilecek verilerinizin olmasıdır. Dashboard’unuzu oluşturduktan sonra tek yapmanız gereken, yeni veri elde ettikçe ana tabloya (database) eklemektir. Geri kalan işleri Vba halleder. Excel’in gücüne güvenin.

Dashboard nedir?

Verilerinizi hızlı bir şekilde anlamak ve  önemli verileri veya bilgileri tek bir yerde görüntülemek için kullanılan bir rapor veya simülasyon aracıdır. Oluşturulan bu rapor; dinamik olmakla beraber görsellik açısından da çok güçlüdür.

Nasıl oluşturulur?

Dashboard‘lar oluşturulurken Pivot Tablolar, Pivot Grafikler, Koşullu Biçimlendirmeler, Pivot Tablo Dilimleyiciler & Zaman Çizelgesi ve Vba kullanılır.

Hangi raporlamalarda kullanılır?

Excel Dashboard’lar; Bilanço, Satış ve Cari Raporları,  Anahtar Performans Göstergeleri (KPI), Stok, Kapasite ve Fire Raporları oluşturmada kullanılır.

Kimler kullanır?

Mühendisler ve mühendis adayları, muhasebe departmanında çalışanlar, işletme ve finans çalışanları, fabrikaların üretim ve kalite bölümlerinde beyaz yaka çalışanlar yoğun bir şekilde kullanabilir. Sonuç olarak verinin olduğu her yerde kullanılır. Tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek.

Excel Vba kullanarak dinamik dashboard oluşturma adımları

Şablonunuzu Tasarlayın: Öncelikle gereksinimlerinize göre raporunuzun kaba bir tasarımını hazırlamanız gerekir.

Planlama: İhtiyacınız ve tasarımınız netleştiğinde nasıl başaracağınızı planlamalısınız. Dashboard’unuzu geliştirmek için basit adımlar yazabilirsiniz.

Geliştirme: Planınızı geliştirmeye başlayın ve gerekirse Excel Vba’yı kullanın. Genellikle geliştiriciler, kullanıcıya dinamik özellik sağlamak için Vba kullanır.

Test Edin & Kullanın: Tüm özelliklerin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve herhangi bir hata olup olmadığını düzeltin. Sonunda değişiklikleri tamamladığınızda dashboard’unuzu kullanabilirsiniz.

Dashboard görselleri