Excel VBA’nın Endüstri Mühendisliğindeki Uygulama Alanları

Endüstri Mühendisliği

Excel VBA’nın endüstri mühendisliğindeki uygulama alanları oldukça çeşitlidir ve zamandan tasarruf sağlamaktadır. Microsoft Office programlarının işlevselliğini ve kullanışlılığını arttıran bir yazılım dili olan Visual Basic for Applications (VBA), Excel üzerinde yapacağınız işlerin hızını oldukça artırmaktadır.

Excel VBA Nedir?

Visual Basic for Applications  (VBA) Microsoft Word, Microsoft PowerPoint gibi uygulamaların yanı sıra özellikle Microsoft Excel için tercih edilen bir ek uygulamadır. Öğrenimi ve kullanımı oldukça basittir ve Excel VBA’nın endüstri mühendisliğindeki uygulama alanları oldukça kapsamlı ve hayat kurtarıcıdır.

VBA, kullanıcıların direkt olarak Excel yazılımını manipüle etmesini sağlamasa da, bir işlem için gereken zamanı optimize eden makroların yapımını kolaylaştırmaktadır. Makro yapımı için en kolay metot, bir işlemi tamamlamak için atılan adımların makro kaydedici ile Excel’e öğretilmesidir. Bu sayede Excel, komut verildiğinde aynı adımları kendi kendine tekrar edebilmektedir.

VBA kullanmanın avantajları arasında;

  • Excel kullanımını büyük ihtimalle biliyor olduğunuzdan Excel için yardımcı olan yeni bir uygulama öğrenmek, sıfırdan başka bir program veya yazılım dili öğrenmekten çok daha kolay olması,
  • Yeni bir güncelleme ile hâli hazırda oturttuğunuz sistemin bozulma riskinin olmaması,
  • Obje temelli bir dil olduğu için değişkenler, döngüler, fonksiyonlar gibi temel kavramları öğrendikten sonra başka dillere dönüştürebilmesi sayılabilmektedir.

Mrp programları endüstri mühendisliğinin en çok kullandığı yazılımlardan biridir. Siz de şirketiniz için Mrp programı yazmak istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz…

Excel VBA ve Endüstri Mühendisliği

Excel VBA’nın endüstri mühendisliğindeki uygulama alanları arasında en önemlisi, tablo temelli uygulamaların inşasında iş bilgilerinin analiz ve raporlanmasını kolaylaştırmasıdır. Data çıktısı alma, planlama ve işleme konusunda çok kullanışlı olan VBA ayrıca iyi yazıldığı takdirde monoton işlemleri manuel’den otomatik hale dönüştürerek zamandan ve işten tasarruf sağlamaktadır.

Excel VBA’nın endüstri mühendisliğindeki uygulama alanları direkt olarak endüstri mühendisinin yaptığı işleri kolaylaştırmakla birlikte, bir endüstri mühendisinin ana amacı olan idari verimliliği arttırmak noktasında da geliştirici ve iyileştirici bir rol üstlenmektedir.

VBA kullanan bir endüstri mühendisi, yalnızca Java ve benzeri temel yazılım dillerini bilen başka bir iş arkadaşına göre avantajlı konumdadır. Excel VBA’nın endüstri mühendisliğindeki uygulama alanlarına hâkim olan bir endüstri mühendisi, çalıştığı şirketin problemlerini yalnızca Excel kullanarak çözümleyebilmekte ve bu da şirketin tasarruf etmesine yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın