Excel Vba İle Otomatik Köprü Oluşturma

Excel Vba ile otomatik köprü oluşturma makrosu, Vba ile yazabileceğiniz basit makrolardan biridir. Her zaman kullanabileceğiniz ve sizlere oldukça yarar sağlayacak bu kodları istediğiniz her Excel dosyasına ekleyebilirsiniz. Not: Excel Vba ile otomatik köprü oluşturma makrosunu çalıştırabilmek için Excel dosyasının makro çalıştırılmaya uygun dosya formatında olmalıdır.

excel vba

Excel çalışma kitabınızda onlarca sayfa var ve bu sayfalara köprü (link) oluşturmak istiyorsunuz. Öncelikle bir adet ana sayfa oluşturmanız gerekiyor. Bu ana sayfadan diğer oluşturduğunuz sayfalara bağlantı kurmak istiyorsunuz. Bunu yapabilmeniz için iki  yönteminiz var.

1.Yöntem: Ana sayfanızdaki köprü oluşturmak istediğiniz hücreleri tek tek seçip köprü ekleyebilirsiniz. Birkaç sayfanız varsa 2-3 dakika içinde yapabilirsiniz ama onlarca sayfaya köprü oluşturmak istiyorsanız saatlerinizi alabilir. Bu yüzden birinci yöntemi tercih etmiyoruz.

2. Yöntem: Excel Visual Basic Application (Vba) kullanmak. Sadece birkaç satır kod yazarak makro oluşturup otomatik olarak köprüleri (linkleri) oluşturuyoruz. Otomatik link oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyiniz.

1. Adım: Yandaki şekilde de görüldüğü gibi sayfa isimleri ile link oluşturulacak köprü isimleri aynı ve her biri ayrı hücrede olmalı. Satır aralarında boşluk olmamasına dikkat edilmelidir.

2. Adım: En zevkli ve yaratıcı olduğumuz adım; kod yazdığımız kısımdır. Geliştirici sekmesinden Visual Basic kısmını açıp bir modül ekliyoruz. Eklediğimiz modüle aşağıdaki kodu yazıyoruz.

excel vba
excel vba ile otomatik köprü oluşturma
excel vba ile otomatik köprü oluşturma

3. Adım: Son olarak bir adet şekil oluşturuyoruz. Şekli oluşturduktan sonra şekle sağ tıklayıp yazdığımız makroyu oluşturduğumuz şekle atıyoruz.

4. Adım: Son yapmamız gereken ise makroyu çalıştırmak olacak. Makro atadığımız şekle tıklayıp makroyu çalıştırabiliriz. Kod kısa sürede çalıştıktan sonra köprülerin (linklerin) oluştuğunu göreceksiniz.

Sizlerin de gördüğü gibi sadece birkaç satır kod yazarak işlerimizi kolaylaştırıyoruz. Saatlerce sürecek işlem Excel Vba sayesinde çok kısa bir süre içerisinde yapılabiliyor.

Aşağıdaki videoyu izleyip nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Otomatik köprü oluşturma ekleme nasıl yapılır?